Niedziela 22.12.2024

Aktualności

EGZAMIN po kl. 8



Szanowni Państwo,

informujemy, że na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej został zamieszczony materiał o sposobach radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym dla ósmoklasistów.

Link do strony: TUTAJ



HARMONOGRAM I ORGANIZACJA EGZAMINU KLAS 8



 

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 13 - 15 maja 2025r. Oznacza to więcej czasu na przyswojenie materiału niż dotychczas, gdy egzamin odbywał się w kwietniu. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim, drugiego z matematyką a 15 maja z językiem obcym nowożytnym. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00.

Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 10 czerwca do 12 czerwca 2025r. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym albo przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).

Egzamin ósmoklasisty trwa 3 dni. W standardowej, pisanej przez większość formie, język polski trwa 120 minut, matematyka 100 minut, język obcy nowożytny 90 minut.

Z dłuższego niż standardowy czasu mogą korzystać m.in. dyslektycy, osoby słabowidzące i słabosłyszące, osoby z zespołem Aspergera czy tez z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Na egzamin ósmoklasisty należy zabrać przede wszystkim długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) do zapisywania odpowiedzi. Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych.

Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

W 2024 r. ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych :języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego. Uczeń może pisać egzamin z jednego z następujących języków obcych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Zdający może wybrać tylko ten, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin jest pisemny. W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte – testowe, takie, w których uczeń zaznacza jedną odpowiedź z kilku podanych, jak i zadania otwarte, w których uczeń sam formułuje odpowiedź. ‎

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) oraz przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE). Egzamin przeprowadza się w szkołach mających warunki lokalowe i techniczne, zapewniające prawidłowy przebieg egzaminu. Najczęściej odbywa się on po prostu w szkole w której uczeń się uczy.

Za organizację i przebieg egzaminu ósmoklasisty w danej szkole odpowiada dyrektor tej szkoły. Jest on przewodniczącym zespołu egzaminacyjnego. Powołuje członków zespołu egzaminacyjnego a także zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych salach egzaminacyjnych.

Egzamin sprawdzają egzaminatorzy OKE. Jest on kodowany, co zapewnia anonimowość. Egzaminatorem OKE może zostać nauczyciel posiadający odpowiednie kwalifikacje przedmiotowe po ukończeniu szkolenia w OKE.

Do egzaminu ósmoklasisty ma obowiązek przystąpić każdy uczeń, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego nie można go nie zdać.

Wynik jest jednak ważny w kontekście rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki 4 lipca i tego dnia każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Zapraszamy do odwiedzania stron: www.oke.waw.pl oraz https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/ i śledzenia komunikatów umieszczanych na stronie internetowej szkoły oraz dzienniku elektronicznym.