Sobota 27.04.2024

Aktualności

Projekty 2023/2024

SOC



BAJECZNA ŚWIADOMOŚĆ

 

     

  

     

 

     

 

      

  

     

 

     

 



10 KORZYŚCI ZWIĄZANYCH Z NIEUŻYWANIEM SMARTFONÓW I TABLETÓW PODCZAS SPOŻYWANIA POSIŁKÓW

Naprawdę jako dorośli pamiętajmy, że korzystanie z ekranów podczas posiłków jest NAPRAWDĘ SZKODLIWE. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

1️⃣ Zła postawa ciała: Używanie smartfona podczas jedzenia może skłonić do złej postawy ciała, co może prowadzić do bólu pleców, szyi i ramion. Skupienie się na ekranie podczas jedzenia może skłonić do skrzywienia sylwetki i powodować niewłaściwe ułożenie ciała.

2️⃣ Nieświadome jedzenie: Korzystanie ze smartfona podczas jedzenia może sprawić, że jesteś mniej świadomy tego, co jesz. Może to prowadzić do szybszego spożycia posiłku, a tym samym do większego spożycia kalorii, ponieważ nie jesteś w stanie odpowiednio zarejestrować sygnałów sytości.

3️⃣ Zwiększone ryzyko wypadków: Jedzenie i jednoczesne korzystanie z telefonu może zwiększyć ryzyko wypadków, takich jak przypadkowe potknięcia, uderzenia w coś lub rozlanie jedzenia na siebie.

4️⃣ Stres i rozproszenie: Korzystanie ze smartfona podczas jedzenia może również wprowadzać stres i rozproszenie. Skupienie się na treściach na telefonie może sprawić, że nie doświadczasz pełnego smaku posiłku ani nie cieszysz się nim w pełni.

5️⃣ Zwiększone ryzyko otyłości: Badania sugerują, że jedzenie podczas korzystania z telefonu może prowadzić do większego spożycia kalorii, co z kolei może przyczynić się do nadwagi i otyłości.

             

          



SMARTFON NIE JEST dobrą zabawką dla dziecka.

W okresie przedświątecznym pamiętajmy, że:

Okres świąt Bożego Narodzenia, Pierwszej Komunii Świętej, urodzin, imienin i innych ważnych dat i wydarzeń w życiu dziecka NIE SĄ dobrą okazją do dawania dziecku smartfona lub innego urządzenia ekranowego. Pamietajmy, że jeśli tak robimy jeszcze bardziej "wiążemy emocjonalnie" dziecko z urządzeniem ekranowym. A dobry smartfon jest wyznacznikiem statusu społecznego w klasie.

Rodzic, który daje dziecku smartfona mówiąc: "Masz kochanie, to jest Twój smartfon" popełnia błąd. Dlaczego? Bo jak dziecko nadużywa swojego telefonu większość rodziców od razu zabiera dziecku telefon. A zabieranie własności - a prezentu to już w ogóle - jest przemocą, która bardzo mocno wpływa na uczucia dziecka. Jak powinniśmy dawać dziecku telefon? A właśnie tak: " Kochanie, to jest mamy i taty telefon - dajemy ci go w używanie". Dbaj o niego i szanuj go.

Dawanie dziecku pierwszego smartfona bez kontroli rodzicielskiej jest totalnym nieporozumieniem. Dziecko musi być maksymalnie chronione, nawet jeśli ta ochrona ma być ochroną technologiczną. Dobra praktyką jest danie dziecku używanego telefonu komórkowego, na przykład po nas - rodzicach.

      

      



CO ROBIĄ NASZE DZIECI W SIECI, CZYLI RAPORT
Z NAJNOWSZEGO BADANIA NASK „NASTOLATKI 3.0”

Thinkstat_RAPORT_nastolatki-3_0_ONLINE.pdf



NOWE TECHNOLOGIE W DOMU  - poradnik dla rodziców

Nowe-technologie-w-domu-Poradnik-dla-rodzicow.pdf



HIGIENA CYFROWA

Jak korzystać z urządzeń cyfrowych? Objawy nadużywania mediów cyfrowych.

     



10 korzyściach wynikających ze wspólnego spożywania posiłków bez obecności narzędzi ekranowych



Zrozumieć depresje. Poradnik dla nastolatków

Zrozumiec-depresje-Poradnik-dla-nastolatkow.pdf

      

      



Depresja to choroba, a nie gorszy dzień - poradnik dla nauczycieli i rodziców

Depresja-to-choroba-a-nie-gorszy-dzien.pdf