Sobota 10.05.2025

Aktualności

Projekty 2024/2025

SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO




- prezentacja pod zdjęciem

SZANOWNI PAŃSTWO, 

Fundacja Dbam o Mój Zasięg zaprasza Ciebie, Twoje dzieci, Twoich uczniów do wypełnienia SKALI PROBLEMOWEGO GRANIA W GRY – narzędzia, które pozwoli Wam sprawdzić, czy Twój sposób korzystania z gier cyfrowych jest zdrowy, czy może niesie za sobą pewne ryzyko zakłócenia codziennego funkcjonowania.
Skala została opracowana na podstawie aktualnych kryteriów diagnostycznych WHO (ICD-11) oraz inspiracji badaniami nad problemowym graniem i uzależnieniami behawioralnymi. Znajdziesz tu 35 pytań, które dotyczą siedmiu obszarów życia, na które gry mogą wpływać – od kontroli nad czasem grania, przez relacje, aż po emocje i codzienne obowiązki. Im więcej punktów zdobędziesz, tym wyższe ryzyko, że granie staje się dla Ciebie problemowe.

SKALĘ znajdziesz tutaj: https://dbamomojzasieg.pl/skala-problematycznego-grania-w-gry/

Dodatkowo zapraszamy Ciebie do:

Zapoznania się z wynikami badań jak polska młodzież gra w gry cyfrowe: https://dbamomojzasieg.com/granienaekranie/wp-content/uploads/2021/05/Raport-Granie-na-Ekranie.pdf

Przeczytania poradnika dla rodziców dzieci grających w gry cyfrowe: https://drive.google.com/drive/folders/1_VukOxhchxchtJOMVMkfOTuqtK9vNXMi?usp=sharing
 



"Standardy ochrony. Co dzieci i młodzież powinny wiedzieć?"

Plakaty opracowane w ramach projektu: Gdański Kod Rodzicielski Miasto Gdańsk,
Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Bartek Brosz - rysunki.

             

                


23 lutego to dzień przeciwdziałania depresji.

To bardzo ważne plakaty nie tylko na 23 lutego, ale również na całe życie.

                              

 

 


DLACZEGO DZIECI POTRZEBUJĄ OBOWIĄZKÓW?

I w sumie czas przed świętami to super czas nie tylko na odpoczynek, ale również na to, aby nasze dzieci pomogły nam wspólnie przygotować święta.

 

                              


JAK ROZMAWIAĆ Z OSOBĄ W DEPRESJI? SŁOWA NAPRAWDĘ MAJĄ MOC!!!

                              


Media społęcznościowe a ludzki mózg - co powinniśmy wiedzieć?

Jak ograniczyć możliwość uzależniania się od mediów społecznościowych?

Na przykład tak:

  1. Ustaw limity czasu na aplikacje: skorzystaj z funkcji wbudowanych w smartfony (np. Digital Wellbeing na Androidzie lub Screen Time na iPhone), aby ustawić dzienne limity czasu korzystania z mediów społecznościowych.
  2. Wyłącz powiadomienia: powiadomienia są zaprojektowane tak, aby Cię przyciągnąć. Wyłącz je dla aplikacji społecznościowych, by unikać ciągłego rozpraszania.
  3. Ustal „beztelefonowe” godziny: zarezerwuj czas w ciągu dnia (np. pierwszą godzinę rano i godzinę przed snem) na aktywności bez korzystania z urządzeń elektronicznych.
  4. Usuń aplikacje z telefonu: jeśli korzystanie z mediów społecznościowych jest niezbędne, używaj ich tylko na komputerze. Usunięcie aplikacji z telefonu zmniejszy pokusę ich sprawdzania.
  5. Zastąp nawyki offline’owymi aktywnościami: zamiast scrollować, znajdź hobby, które zaangażuje Cię w świat rzeczywisty, np. sport, czytanie książek czy rysowanie.
  6. Wyznacz cele korzystania z mediów społecznościowych: zanim otworzysz aplikację, zadaj sobie pytanie: „Po co tam wchodzę?”. Jeśli to nie ma konkretnego celu, lepiej jej nie używać.
  7. Korzystaj z czarno-białego ekranu: zmień ustawienia telefonu na tryb czarno-biały. Usunięcie kolorów sprawia, że media społecznościowe są mniej atrakcyjne wizualnie.
  8. Znajdź alternatywne źródła informacji: subskrybuj newslettery, słuchaj podcastów lub oglądaj wiadomości w telewizji, aby nie musieć czerpać informacji wyłącznie z social mediów.
  9. Wypróbuj technikę Pomodoro: ustaw timer na 25 minut skupionej pracy lub nauki bez telefonu, po czym zrób 5-minutową przerwę. Ograniczy to bezmyślne scrollowanie.
  10. Organizuj dni bez mediów społecznościowych: wWyznacz jeden dzień w tygodniu na całkowite odcięcie się od social mediów i spędź ten czas w inny, bardziej produktywny sposób.

                              


Dlaczego porażka jest ważna i jak sobie z nią radzić?


Jak budować odpornośc psychiczną u dziecka?

Projekt Gdański Kod rodzicielski realizowany jest przez Fundacja Dbam o Mój Zasięg na zlecenie Miasta Gdańsk.

Plakat autorstwa Bartek Brosz - rysunki.