Niedziela 22.12.2024

Aktualności

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” XI edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka MODA NA RECYKLING

Rok szkolny 2019/2020

Zdrowo jem, więcej wiem"

 

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Można jednak to zmienić dzięki uświadamianiu dzieci i rodziców, wskazywaniu przewagi warzyw i owoców nad słodyczami.

        Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

 Zespół Zdrowe Minki wraz z wychowawcą (klasa III a) rozpoczął cykl zajęć z projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”

 

http://www.zdrowojem.fundacjabos.pl/

 

album fotograficzn

 

„Zdrowo jem, więcej wiem!”

Forum dla rodziców

Etap jesienny

 

 

Lekcja  SMACZNIE – ZDROWO – KOLOROWO

  1. Nauka rozpoznawania owoców i warzyw, w tym badanie cech owoców i warzyw różnymi zmysłami (wzrok, dotyk, smak).
  2. Uświadomienie dzieciom, że warzywa i owoce mają dużą wartość odżywczą i ich obecność w codziennej diecie jest niezbędna.
  3. Zapoznanie dzieci z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw.
  4. Zapoznanie dzieci z wybranymi witaminami i wskazanie ich wpływu na organizm człowieka.
  5. Kształtowanie nawyku jedzenia owoców i warzyw przy każdym posiłku.

Lekcja "Smacznie -zdrowo - kolorowo" została przeprowadzona w klasie III a. Przywitała nas piosenka "Witaminki". Uczniowie rozpoznawali przyniesione do szkoły owoce i warzywa za pomocą zmysłów. Następnie podzieliliśmy je na grupy kolorystyczne. Dzieci dowiedziały się, jakie witaminy zawierają poszczególne warzywa i owoce oraz jaki wpływ na organizm każdego człowieka ma zjadanie pięciu porcji warzyw i owoców. Kolejnym etapem zajęć było zaplanowanie dnia owocowo - warzywnego. Po zakończonym zadaniu uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami, kto i jakie warzywa oraz owoce uwzględnił w swoim jadłospisie. Podsumowaniem zajęć była degustacja owoców i warzyw. Jako pracę domową dzieci miały wypełnić tabelkę "Mój owocowo - warzywny tydzień."

 

 

Konkurs ZAGADKI OWOCOWO-WARZYWNE

 

Owoce i warzywa mają tak wielką wartość odżywczą, że nie można ich pominąć w codziennej diecie. Zawierają składniki odżywcze i substancje o działaniu leczniczym, dlatego ich jedzenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, a nawet ich leczenia. Przyjmuje się, że codziennie powinniśmy zjadać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców).

Zadaniem uczniów  było ułożenie krótkich rymowanych zagadek o warzywach i owocach. Następnie wszystkie prace złożyliśmy  w Klasową Księgę Zagadek Owocowo-Warzywnych. Księga została zaprezentowana rodzicom na wywiadówce oraz wyeksponowana w szkole, aby pozostali uczniowie mogli rozwiązywać zagadki swoich kolegów i koleżanek.

 

Kolejnym etapem projektu był konkurs Zagadki Owocowo - Warzywne. Każde dziecko wymyślało zagadkę o dowolnym warzywie lub owocu - na kartce A4 miało napisać oraz narysować rozwiązanie swojej zagadki. To sam uczeń decydował o czym będzie jego zagadka. Kilkoro dzieci wymyśliło również rebusy. W ten sposób powstała Klasowa Księga Zagadek Owocowo - Warzywnych. Nie mogliśmy się zdecydować, która zagadka jest najlepsza, dlatego każdy uczeń był zwycięzcą w tym konkursie.

 

Lekcja KAŻDY UCZEŃ CHCE ZOSTAĆ SIŁACZKIEM

1.    Uświadomienie dzieciom wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia, prawidłowy   rozwój i samopoczucie.

   2.    Zwiększanie sprawności fizycznej: rozwijanie skoczności, siły, szybkości i zręczności.

Realizację tematu "Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem" rozpoczęliśmy, krótką rozgrzewką, aby dobrze przygotować cały organizm do wysiłku fizycznego. Następnie staraliśmy się wspólnie ustalić, dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla naszego organizmu. Po wprowadzeniu i krótkiej zabawie ruchowej przystąpiliśmy do wyzwań sportowych, których celem było zdobycie certyfikatu Siłaczka.

Wyzwania sportowe: bieg, skoki obunóż, przejście po ławeczce, rzut do celu, tor przeszkód oraz dodatkowe wyzwanie na życzenie klasy, która wykazała się ogromnym zaangażowaniem w każde ćwiczenie - skaczemy przez skakankę. Każdy uczeń wykonał wszystkie ćwiczenia, które były elementami wyzwań sportowych, czego następstwem było zdobycie przez wszystkich uczniów Certyfikatu Siłaczka.

 

 

 

Konkurs NAJCIEKAWSZA PRACA PRZEDSTAWIAJĄCA ORDER MIŁOŚNIKA SPORTU

Zadanie konkursowe było pracą twórczą dzieci. Order Miłośnika Sportu to forma nagrody, o której marzy każde dziecko. Prace były wykonywane na jednorazowych, papierowych talerzykach lub na wyciętych z kartonu kołach, dowolną techniką z wybranych materiałów.

 

Forum dla Rodziców JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW?

Forum zdrowia dla rodziców było okazją do przekazania rodzicom tej samej porcji wiedzy, którą zdobyły ich dzieci podczas realizacji zadań w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. . Dodatkowo w ramach Forum rodzice mogli zapoznać się z dokonaniami swoich dzieci – zdjęciami, rysunkami itp. – wykonanymi w trakcie realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Nauczyciel zachęcał również rodziców do pomocy dzieciom w wypełnianiu kart pracy oraz do wspierania dzieci podczas realizacji przewidzianych zadań.

PROMOCJA PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W SZKOLE

W ramach etapu JESIEŃ zespół  zrealizował  następujące zadania:

  • Lekcję: Smacznie – zdrowo – kolorowo!
  • Konkurs: Zagadki owocowo-warzywne
  • Lekcję: Każdy uczeń chce zostać Siłaczkiem
  • Konkurs: Order miłośnika sportu
  • Forum zdrowia: Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Podczas lekcji i konkursów uczniowie zdobywali nową wiedzę. Zadanie polegało na wypromowaniu wiedzy na temat warzyw i owoców oraz sportu. Celem promocji było zaprezentowanie uczniom klas 0 - III zdobytej wiedzy, a także zachęcenie ich do jedzenia warzyw i owoców oraz uprawiania sportu.  Uczniowie ciężko pracowali tworząc zagadki czy ordery. Zorganizowaliśmy Forum dla uczniów. Pokazaliśmy Księgę Zagadek Owocowo – Warzywnych. Uczestnicy Forum dla uczniów starali się odgadnąć zagadkę. Następnie odbyła się krótka gimnastyka dla wszystkich uczniów. Na koniec promocji podjętych działań zespół klasy III a częstował owocami i warzywami.

Etap zimowy

 

Temat: DOBRE I ZŁE SKŁADNIKI W NASZYM POŻYWIENIU

CELE:

1. Zapoznanie dzieci z ważnymi w diecie składnikami pożywienia, ich rolą w organizmie i występowaniem w produktach spożywczych.

 2. Zwrócenie uwagi dzieci na zbędne i szkodliwe substancje (zły cukier, zły tłuszcz, sztuczne substancje dodawane do żywności) oraz źródła ich występowania (słodycze, fast-foody).

 3. Uświadomienie dzieciom, dlaczego nie powinno się jadać niektórych produktów.

4. Pokazanie dzieciom, jaka jest rola aktywności fizycznej w zalecanym modelu zachowań.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:  

1.Wprowadzenie: sprawdzenie pracy domowej i krótka rozmowa na temat preferencji żywieniowych dzieci (w nawiązaniu do wykonanego ćwiczenia).

Zajęcia rozpoczęliśmy od wyrażenia swojej opinii na temat: Jak często jadamy określone produktu?, za pomoc kółeczek w trzech kolorach: zielony – często, żółty – rzadko, czerwony – nigdy. Produkty, które były wymienione to: jabłko, marchewka, ryba, chipsy, lody, batony, cukierki, jogurt owocowy, jogurt naturalny, itp. Dzieci podnosiły do góry kółeczko w danym kolorze, gdy był wymieniony określony produkt spożywczy.

2. Pogadanka na temat najważniejszych składników pożywienia: białko, węglowodany, tłuszcze.

                 Następnie zaczęliśmy mówić na temat składników pożywienia, które są ważne dla naszego organizmu przy przygotowanej wcześniej wystawie produktów spożywczych. Dzieci zastanawiały się i odpowiadamy, w jakich produktach spożywczych znajdują się białko, cukier i tłuszcze. Wypowiedzi uzupełniał nauczyciel. Podpowiedzią była możliwość zobaczenia, dotknięcia, powąchania i skosztowania określonego produktu spożywczego, czyli doznania zmysłowe.

3. Zabawa ruchowa: „Nauczyciel ruchów”. Aby być zdrowym i szczupłym nie wystarczy zdrowo się odżywiać – trzeba być też aktywnym fizycznie. Naśladowanie ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych przez nauczyciela.

4. Pogadanka cd.: składniki mineralne, witaminy, zły cukier, sztuczne substancje.

Kontynuacja takich samych działań jak przy punkcie drugim.

 5. Podsumowanie: Jakie produkty warto więc wybierać?

      Jako podsumowanie zajęć dzieci oglądały prezentacje pt.: Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie. Po prezentacji wspólnie w klasie ustaliliśmy jakich produktów spożywczych unikać oraz jakie produkty niezdrowe możemy zamienić na zdrowsze, np.: cukier na ksylitol lub erytrol, jasne pieczywo na ciemne, słodycze na owoce świeże lub suszone oraz warzywa, jogurt z owocami na jogurt naturalny ze świeżymi lub mrożonymi owocami, itp.  

    Dodatkowym podsumowanie zajęć było wyzwanie dla uczniów oraz wychowawcy poprzez wprowadzenie akcji „Tydzień bez słodyczy”. Dzieci chętnie zgodziły się na tę propozycję. Przez cały kolejny tydzień począwszy od zajęć o zdrowiu nie jadły słodyczy. Poinformowani rodzice, wspierali nas w tych działaniach.

 

Konkurs

Turniej wiedzy: DOBRE I ZŁE SKŁADNIKI POŻYWIENIA

      Kolejnym przedsięwzięciem w naszej klasie w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” był turniej wiedzy, który miał wyłonić ekspertów do spraw dobrych i złych składników pożywienia.

              Konkurs odbył się po przeprowadzonych zajęciach dotyczących dobrych i złych składników w pożywieniu. Uczniowie zostali podzieleni na pięć zespołów – trzy zespoły pięcioosobowe oraz dwa zespoły czteroosobowe. Nazwa każdej grupy to numerki od 1 do 5. Skorzystaliśmy z pytań, które były w materiałach do pobrania na stronie projektu. Każdy zespół otrzymał karteczki z wielkimi drukowanymi literami: A, B, C. Po przeczytaniu pytania przez nauczyciela, każda grupa zastanawiała się nad odpowiedzią. Na sygnał wypowiedziany przez nauczyciela, wybierała kartonik z odpowiednią literą, pod którą, wg. zespołu kryła się prawidłowa odpowiedź.   

              Walka wśród uczestników była bardzo zacięta i wyrównana. Konkurs trwał dość długo (cała jednostka lekcyjna), ponieważ nie można było wyłonić zwycięzcy, postanowiłam wykorzystać prezentację Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie, którą uczniowie oglądali na podsumowanie wcześniejszych zajęć. Tym właśnie sposobem udało się wyłonić zwycięzców – była to grupa piąta, którą reprezentowała męska część naszej klasy. Chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone na Promocji Podjętych Działań w Szkole dla uczniów innych klas.

 

Temat: PIJMY WODĘ – NA ZDROWIE!

CELE:

  1. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
  2. Uświadomienie dzieciom jak ważne jest picie wody.
  3. Przekazanie dzieciom wiedzy na temat funkcji wody w organizmie ludzkim.
  4. Uczenie dzieci odpowiedzialności za właściwy lub niewłaściwy wybór tego, co jedzą i piją.

PRZEBIEG ZAJEĆ:

1.Wprowadzenie: rozmowa o tym, kto potrzebuje wody.

 

         Zespół Zdrowe Minki rozpoczął zajęcia od przywitania się, a następnie zaczął rozmawiać na w/w temat przy specjalnie wcześniej przygotowanym miejscu pracy tj. ławeczki, na których znajdowały się jednorazowe kubeczki, słomki, woda, szklanka z wodą do doświadczenia, czerwony atrament, biały kwiat cięty oraz szklanki z wodą, a także trzy rodzaje substancji do rozpuszczenia cukier, sól, kwasek cytrynowy.

     Poprosiłam, aby na zajęcia dzieci przyniosły w buteleczkach wodę do picia. Każde dziecko pić wodę w czasie zajęć, jeśli odczuwało taką potrzebę. Dziecko, które nie miało wody lub już wypiło swoją, korzystało z wodopoju, który mieści się na korytarzu szkolnym.

Omawiając w/w temat uczniowie wypowiadali się kto potrzebuje wody i dlaczego. Starali się aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

 

2. Eksperyment I: Czy rośliny potrzebują wody?

 

     Uczniowie, którzy zostali wylosowania za pomocą patyczka (na patyczku laryngologicznym jest napisane imię każdego dziecka – jeden patyczek, jedno imię) starali się wykonać według wskazówek nauczyciela doświadczenia „Jak udowodnić, że rośliny potrzebują wody?”. Do szklanki z wodą dodali kilka kropli czerwonego atramentu, a następnie wstawili biały kwiatek. Uczniowie pod koniec zajęć zauważyli, że kwiat zaczął zmieniać barwę od łodygi. Wniosek jaki wyciągnęli z doświadczenia - kwiat pobrał wodę ze szklanki i zmienia barwę. Rośliny potrzebują do życia wody.

 

3. Pogadanka: Jak piją zwierzęta? oraz zabawa „Naśladuję zwierzątko pijące wodę”.

 

         Wprowadzeniem do w/w zagadnienia była krótka informacja od nauczyciela o tym, że również zwierzętom jest potrzebna woda. Następnie dzieci wypowiadały się o swoich obserwacjach związanych z piciem wody przez zwierzęta, które mają w domu lub widzieli w zoo, filmach.

    Po pogadance zaczęliśmy naśladować zwierzątko pijące wodę. Dzieci miały różne pomysły jakie zwierzątko chcą naśladować m.in. pies, kot, słoń, ptaszki, żyrafa.

 

4.Pogadanka: Jakie znaczenie ma woda dla człowieka?

     

      Tę część zajęć zaczęliśmy od informacji ile każdy wypił wody od początku lekcji. Każdy dzielił się swoimi spostrzeżeniami. Następnie zaczęliśmy rozmawiać jak często pijemy wodę, a także co pijemy oprócz wody. Dzieci wymieniały: mleko, jogurty, soki, napoje gazowane, herbatę. Uczniowie zaczęli mówić na forum klasy o znaczeniu wody dla człowieka. Między innymi: wiedzieli, że bez wody można przeżyć zaledwie kilka dni, w ilu procentach człowiek składa się z wody, że woda jest składnikiem krwi.

    Po pogadance zrobiliśmy przerywnik w postaci ćwiczeń ruchowych, które wykonywaliśmy j w dość szybkim tempie. Były do podskoki, przysiady, pajacyki, bieg w miejscu. Pierwszym pytaniem dzieci było, czy mogą się napić wody. Było to działanie zamierzone, mające pokazać dzieciom, że nasz organizm potrzebuje ciągłego nawadniania.  Nauczyciel omówił znaczenia wody w organizmie.

 

  1. Eksperyment II: Czy każda woda nadaje się do picia?

     Wybrani uczniowie wraz z nauczycielem wykonywali następujące doświadczenie – do każdej z trzech szklanek z wodą dodano po jednym składniku tj. sól, cukier, kwasek cytrynowy.  W dodatkowej czwartej szklance była sama woda mineralna. Pozostali uczniowie oceniali smak, zapach i kolor płynu. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie kosztowali z pomocą słomki każdy z płynów. Nikt nie mógł powiedzieć jaki smak znajduje się w poszczególnej szklance. Było wiele frajdy przy tym doświadczeniu. Najbardziej smakowała dzieciom woda, w której był rozpuszczony kwasek cytrynowy.   

          Wniosek z eksperymentu – każda szklanka z wodą wyglądała tak samo, a smakowała zupełnie inaczej. Należy pić wodę tylko z wiadomego źródła pochodzenia.

  1.  Eksperyment III: Jak powstaje woda gazowana?

      Uczniowie otrzymali kubeczki jednorazowe z wodą oraz słomki. Zadaniem ich było wdmuchiwanie powietrza do wody oraz obserwacja powstających bąbelków. 

      Wniosek: Dzieci wyprodukowały wodę gazowaną poprzez powietrze wydychane z płuc, czyli gaz, który nazywa się dwutlenek węgla.  Chociaż nie jest trujący, to nie służy zdrowiu, ponieważ podrażnia żołądek i powoduje odbijanie.  Nie powinniśmy pić wody gazowanej.

  1. Podsumowanie zajęć:

 

 Na koniec lekcji na podsumowanie spotkanie było złożenie przez osoby chętne pisemnej deklaracji, że w roku szkolnym 2019/2020 będziemy pić tylko wodę. Na 23 uczniów taką chęć wyraziło 19 uczniów oraz wychowawca.

Dodatkowo na podsumowanie zajęć była karta pracy „Pijmy wodę - na zdrowia!”.

 

 

Konkurs

ZAPROJEKTUJ WODOLUBKA

 

     Zadaniem konkursowym było wymyślenie i przedstawienie przez kilkuosobowe grupy maskotki o nazwie WODOLUBEK, czyli postać, co o zdrowie swoje dba i wodę pije co dnia.  

    Uczniowie samodzielnie podzielili się na zespoły. Każda grupa miała przygotować portret, plakat lub maskotkę dowolną techniką. Następnie uczniowie prezentowali w klasie swojego Wodolubka i opisywali, jak z jego pomocą można zachęcić innych do picia wody. Kilkoro uczniów oprócz pracy zespołowej wyraziło chęć do samodzielnego zrobienie Wodolubka w domu.

   Grupy prezentując swojego Wodolubka zachęcały do picia wody poprzez hasła, krótkie rymowanki. Jedna z grup przygotowała nawet mini konkurs dotyczący wiadomości na temat znaczenia wody w organizmie człowieka, gdzie nagrodą była butelka niegazowanej wody mineralnej.

       Najlepsza propozycja została wybrana w drodze głosowania w dwóch kategoriach: grupowej i indywidualnej.  Wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone na Promocji Podjętych Działań w Szkole dla uczniów innych klas.

  

 

Forum zdrowia dla rodziców

RODZICE CZYTAJĄ ETYKIETY

      Forum zdrowia dla rodziców było okazją do przekazania rodzicom tej samej porcji wiedzy, którą zdobyły ich dzieci podczas realizacji zadań w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem”. Forum zostało przeprowadzone na spotkaniu z rodzicami.

     W ramach Forum rodzice zapoznali się z dokonaniami swoich dzieci – zdjęciami, rysunkami itp. – wykonanymi w trakcie realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Została przeprowadzona krótka prelekcja oraz przekazano rodzicom materiały edukacyjne – Jak czytać etykiety?. Po zapoznaniu rodziców z działaniami dzieci i krótkiej prelekcji zaczęliśmy dyskutować jak projekt wpływa na świadomość dzieci o właściwym odżywianiu. Rodzicom bardzo podobał się pomysł, picia wody oraz kiedy dzieci nie przynosiły przez tydzień słodyczy do szkoły. Ustaliliśmy, że raz w miesiącu będziemy mieć „Tydzień bez słodyczy”.

    Podczas przygotowania prelekcji zachęcono rodziców do skorzystania z następujących materiałów:

o Artykuł „Etykieta – wiedzy rzeka”, adres: http://www.aktywniepozdrowie.pl/etykiety-twarz-produktu/etykieta-wiedzy- rzeka

o Artykuł „Etykiety – sztuczki producentów cz. 1”, dr. Monika Hoffmann, adres: http://www.aktywniepozdrowie.pl/etykiety-twarz-produktu/etykiety--sztuczki- producentow-cz-1

o Artykuł „Etykiety – sztuczki producentów cz. 2”, dr. Monika Hoffmann, adres: http://www.aktywniepozdrowie.pl/etykiety-twarz-produktu/etykiety--sztuczki- producentow-cz-2

o Artykuł „Etykiety – kompendium, dr. Monika Hoffmann, adres: http://www.aktywniepozdrowie.pl/etykiety-twarz-produktu/etykiety-- kompendium

 

PROMOCJA PODJĘTYCH DZIAŁAŃ W SZKOLE

W ramach etapu ZIMA zespół „Zdrowe Minki” zrealizował następujące zadania:

  • Lekcję: Dobre i złe składniki w naszym pożywieniu
  • Konkurs: Turniej wiedzy: dobre i złe składniki w naszym pożywieniu
  • Lekcję: Pijmy wodę – na zdrowie!
  • Konkurs: Zaprojektuj Wodolubka
  • Forum zdrowia: Rodzice czytają etykiety

                      Podczas lekcji i konkursów uczniowie zdobyli nową wiedzę. Forum dla dzieci polegało na wypromowaniu wiedzy na temat dobrych i złych składników pożywienia oraz picia wody. Celem promocji było zaprezentowanie uczniom klas 0 - III zdobytej wiedzy, a także zachęcenie ich do picia wody oraz wybierania pożywienia z dobrymi składnikami.

                    Promocja odbyła się w dwóch etapach. Pierwszy dla uczniów klasy zero i pierwszej. Drugi dla klas II – III. Zdrowe Minki zapoznały uczniów innych klas z podjętymi działaniami oraz dzieliły się zdobytą wiedzą. Uczniowie mogli zapoznać się z wystawą zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych. Dowiedzieli się, w jakich produktach spożywczych znajdują się m.in. magnez, fosfor, wapń, witaminy dzięki opaskom, które zespół Zdrowe Minki miał na głowach, na których był narysowany produkt spożywczy oraz znajdująca się tam m.in. witamina, składnik budulcowy oraz dobry tłuszcz czy też zły tłuszcz. Oprócz opasek dzieci miały również zawieszki na szyi, wykonane z talerzyka papierowego. Chętne dzieci uczestniczyły w doświadczeniu dotyczącym picia wody z wiadomego źródła oraz powstawania wody gazowanej. Chętnie uczestniczyły w zabawie „Naśladowanie ruchów”, którą poprowadzili wybrani uczniowie Zdrowych Minek. Przygotowaliśmy również doświadczenie dotyczące pytania: Czy w nasionach słonecznika znajduje się zdrowy tłuszcz? Po rozgnieceniu nasion słonecznika na kartce, powstała tłusta plama. Dzieci głosowały również na najładniejszą pracę WODOLUBKA. Zostały również wręczone dyplomy z konkursów przeprowadzonych w trakcie trwania projektu.

                       Jako podsumowanie spotkania z innymi klasami zespół Zdrowe Minki przygotował niespodziankę dla swoich kolegów w postaci zdrowych chipsów jabłkowych.

                         Natomiast zespół Zdrowe Minki na zakończenie etapu zimowego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” również miał niespodziankę. Rodzice przygotowali zdrowe przekąski tj. wegańskie ciasto z fasoli, ciasto marchewkowe, chipsy jabłkowe, warzywne, kokosowe, truskawkowe, bananowe, kostkę kokosową, a do picia była oczywiście woda niegazowana. Dzieci najpierw kosztowały, a potem zgadywały, co to jest. Były zaskoczone, że ciasto z fasoli i marchwi tak dobrze smakuje. Zdrowe chipsy też cieszyły się dużą popularnością. Był to wspaniały dzień pełen wrażeń i zdrowych smakołyków.