Poniedziałek 29.04.2024

Nasza Patronka

Święto Szkoły

23 maja to dla nas wyjątkowy dzień, to święto naszej szkoły.
Jest to dzień związany z datą urodzin naszej patronki MARII KONOPNICKIEJ.

Urodziła się 23 V 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 X 1910 roku we Lwowie. Konopnicka była nie tylko poetką, była też krytykiem literackim, publicystką i tłumaczem. Znała jęz. francuski, niemiecki, rosyjski, angielski, włoski i czeski. Maria Konopnicka pisała przede wszystkim dla dzieci. Do najbardziej znanych utworów zaliczamy baśń  O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody,  Stefek Burczymucha,  O Janku Wędrowniczku,  Co słonko widziało,  Szkolne przygody Pimpusia Sadełko. Pamiętajmy również, że nasza Patronka napisała piękny wiersz patriotyczny pt.: ROTA( 1908r.). Utwór ten był protestem Marii Konopnickiej przeciwko prześladowaniu Polaków przez pruskich zaborców. Jako wyraz uznania M. Konopnicka otrzymała w darze od społeczeństwa polskiego dworek w Żarnowcu na jubileusz 25-lecia pracy literackiej.