Sobota 27.04.2024

Integracja sensoryczna

SI

INTEGRACJA SENSORYCZNA

Metoda integracji sensorycznej (SI) to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych do pracy z dziećmi z problemami w rozwoju . W pierwszej kolejności kierowana jest do dzieci z problemami w uczeniu się , ale z powodzeniem można stosować ją w przypadku niepełnosprawności intelektualnej, ruchowej , autyzmu i innych zaburzeń. Może być także wykorzystywana jako forma profilaktyki ewentualnych trudności w uczeniu się oraz stymulacji rozwoju u zdrowych dzieci.

Zajęcia z integracji sensorycznej mają na  celu poprawę funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych (sensorycznych).Terapia SI  nie jest uczeniem się konkretnych umiejętności ( np. jazda na rowerze, pisanie), ale usprawnianiem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych umiejętności .

W toku pracy tą metodą terapeuta stymuluję zmysły dziecka oraz usprawnia takie zakresy jak np. motoryka mała, duża, koordynacja wzrokowo- ruchowa. Zadaniem terapeuty jest wyeliminowanie, wyhamowanie lub ograniczenie niepożądanych bodźców obecnych przy nadwrażliwości lub dostarczenie silnych bodźców przy podwrażliwości systemów sensorycznych.

W prawidłowym rozwoju dziecka niezwykle ważny jest ruch i bezpośrednie doświadczenia zmysłowe . Dobrze zaplanowane i systematycznie wykonywane codzienne czynności oraz właściwa zabawa stanowią solidny fundament do prawidłowego rozwoju .

W przypadku dzieci należy pamiętać o:

- uprawianiu sportów.

- ograniczaniu zajęć statycznych (przesiadywania przed komputerem).

- właściwym odżywianiu się.

Terapią integracji sensorycznej w Szkole Podstawowej nr 10 objęte są dzieci z odpowiednim orzeczeniem i zaleceniami wydanymi przez profesjonalne Poradnie oraz mające problemy z uczeniem się.