Poniedziałek 29.04.2024

Aktualności

Opieka zdrowotna Koronawirus Szczepienia Zdrowe odżywianie Informacje Wszawica Cukier - wróg czy przyjaciel Higiena jamy ustnej Plusy i minusy Internetu Efektywność pracy umysłowej, czyli jak się skutecznie uczyć. Aktywność fizyczna jako niezbędny element prawidłowego rozwoju i zdrowia Czerniak

Wszawica

Wszawica-nadal aktualny problem

            Wszawica uważana jest wciąż za wstydliwy temat i rzadko wymieniamy się poradami dotyczącymi tej przykrej i uciążliwej w leczeniu dolegliwości.
Wielu ludzi,
dzieci wciąż uważa, że wszy to problem ludzi ubogich a to nie jest prawdą. Wystarczy ,że jedno dziecko przyniesie wszy do szkoły ,a  zaraża się cała grupa bez względu na status majątkowy.
Dzieci często wymieniają się ozdobami do włosów, czapkami lub podczas spotkań poprostu dotykają się włosami, często robiąc to nieświadomie, a to wystarczy aby zarazić się wszawicą.

Na temat wszawicy urosło wiele mitów, które często powodują niepokój, lub błędne przekonanie jak leczyć tą dolegliwości:

  • Najczęściej pojawiającym się mitem, jest przekonanie, że wszy powstają tam gdzie nie jest odpowiednio zachowana higiena osobista i jest brud. Nie jest to prawdą! Wszawicą mogą zarazić się wszyscy, bez względu na status majątkowym czy dbałość o higienę. Wszy lubią również włosy czyste Wystarczy że otrzemy się o siebie i wszy mogą przedostać się do Naszej głowy.
  • Mitem jest na pewno przekonanie, że każde dziecko musi choć raz w swoim życiu zarazić się wszawicą, jest to oczywiści nie prawdą. Wszy to pasożyty towarzyszące człowiekowi od zawsze, uwielbiają duże skupiska ludzkie dlatego tak łatwo jest się nimi zarazić w środkach komunikacji, szkołach, przedszkolach czy urzędach. Dlatego nie ma się uniknąć nawet wielokrotnego przejścia tej choroby.
  • Następnym mitem krążącym na temat wszawicy jest przekonanie że wszy pochodzą od zwierząt. Oczywiście nie jest to prawdą! Wszy ludzkie nie bytują na zwierzętach, dlatego nie mogą one być źródłem zakażenia.
  • Mitem jest również przekonanie, że wszy mogą mieć tylko dzieci. Zarazić się może każdy bez względu na wiek i status społeczny.
  • Mit o tym że umycie włosów zwykłym szamponem pomoże pozbyć się wszy, jest również błędny. Do zwalczania wszawicy należy używać preparatów do tego preznaczonych, które dostępne są w aptece bez recepty.

Wszawica - objawy

Do częstych objawów wszawicy zależą :

  • uporczywy świąd skóry, w skutek czego chory drapie zmienione chorobowo miejsca,
  • w przypadku wszawicy głowowej po rozgarnięciu włosów możemy zaobserwować pasożyty jasnego koloru,
  • u nasady włosa zaś znajdują się "gnidy", które są dalej położone od skóry głowy,
  • wesz żyje około miesiąca, jednak poza głową człowieka może przeżyć tylko dwa dni.

Wszawica - jak leczyć?

Leczymy wszawicę dostępnymi preparatami zwalczającymy wszy ( dostępne są one w aptece bez recepty). Preparaty te stosujemy zgodnie z instukcją. Ważne jest też wyczesywanie wszy oraz gnid gęstym grzebieniem, oprócz tego warto dezynfekować odzież i pościel.
Równie ważne jak leczenie jest poinforowanie o tym fakcie innych osób czyli np. pielęgniarki szkolnej, która pomoże w dalszym postępowaniu.

Pielęgniarka szkolna Beata Jurkowska

źródła:
strona internetowa Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia