Poniedziałek 22.10.2018

Aktualności

Bezpieczeństwo w sieci Pierwsza pomoc Bezpieczna droga do szkoły Bezpieczne ferie Grypa Kleszcze - jak się bronić? Światowy Dzień bez Tytoniu Bezpieczeństwo a mój rower Komunikat MEN: Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów. WAKACJE / ICE – skrót, który ratuje życie

Kleszcze - jak się bronić?

Borelioza może powodować groźne powikłania. Zobacz, jak pozbyć się jej na zawsze: ALT: i/kleszcze/kleszcz_trawa1.jpg

 

Kleszcze to drobne organizmy należące do rodziny pajęczaków. Jest ich na świecie kilkaset gatunków, lecz w Polsce rozróżniany jest głównie jeden. Same klaszcze chodź są pasożytami i żerują na zwierzęcej jak i ludzkiej krwi nie są na tyle niebezpieczne ja bakterie, które mogą przenosić. Objawy w postaci dolegliwości rozpoczętych przez bakterie kleszcza nazywamy chorobami odkleszczowymi.

Do zaatakowania przez nie dochodzi w lasach liściastych, gdzie czekają, by strącone z liści przyczepić się do żywego organizmu. Fale ataków datuje się przede wszystkim na lato, lecz jeszcze na późną wiosnę i wczesną jesień, kiedy to ludzie spacerują lekko ubrani. Warto, a nawet trzeba za każdym razem dokładnie przejrzeć, nie tylko odsłonięte miejsca na ciele, lecz całe ciało. Kleszcz jest w stanie przenieść się w bardziej dogodne dla niego miejsce. Nie można też ignorować objawów, często jedynym, a zarazem najpewniejszym jest rumień wędrujący. Jest to zmiana skórna pojawiająca się w miejscu ukąszenia lub jego pobliżu, zaczerwienienie z wyraźnie jaśniejszym środkiem. Średnica rumienia może wynosić nawet 5 cm, lecz z powodu braku dodatkowych objawów jak ból, czy swędzenie, łatwo go przeoczyć.

Objawy boreliozy

Rumień wędrujący jest jednym z najpopularniejszych objawów świadczących o boreliozie, lecz jak donoszą statystyki nie występuje on u ponad 1/3 zarażonych boreliozą. Dodatkowo, rumień ten znika już po tygodniu, nie zostawiając po sobie najmniejszego śladu. Jeśli nie pojawi się w widocznym miejscu, występuje bardzo duże ryzyko, że nie zostanie zauważony. Inne objawy natomiast nie są ściśle powiązane z boreliozą, mogą występować przy wielu innych dolegliwościach. Objawy mogą być podobne do grypy. Najbardziej jednak charakterystycznymi, są te związane z układem nerwowym człowieka. Zaliczamy do nich:

 • osłabienie
 • problemy z wymową
 • problemy ze wzrokiem
 • problemy ze słuchem
 • zaburzenia pracy mięśni
 • zaburzenia psychiczne
 • paraliż twarzy
 • nagłe i zmienne odczucia skórne

Warto się zaszczepić

O ile jedyną obroną przed boreliozą jest nasza ostrożność i rozwaga,o tyle przed kleszczowym zapaleniem mózgu zabezpiecza szczepionka (nie jest refundowana). Podaje się ją w trzech dawkach – drugą przyjmuje się 14 dni po pierwszej, a trzecią po 12 miesiącach. Już druga dawka chroni przed wirusem.

 

BORELIOZA - zbadaj siebie i KLESZCZA          Obalamy mity o kleszczach

http://www.poradnikzdrowie.pl/ 

Opracowana na podstawie:

http://borelioza-przyczyny.pl/

http://www.pzh.gov.pl/

http://www.poradnikzdrowie.pl/

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej w Pruszkowie
  ul. Pływacka 16
  05-800 Pruszków
 • 022 758 69 84

Galeria zdjęć

Mapa