Plan pracy

PLAN PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO
NA ROK SZKOLNY 2021/2022

1. Diagnoza stanu emocjonalnego uczniów po okresie edukacji zdalnej.
    1. Wykonanie ankiety, prowadzenie obserwacji, rozmowy z nauczycielami i rodzicami (wrzesień, październik )
  2. Diagnoza środowiska szkolnego w celu wyłonienia dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo i z problemami szkolnymi
    1. wywiady z uczniami, rodzicami, nauczycielami, kuratorami, pracownikami socjalnymi, PCPR, PPP (na bieżąco)
    2. prowadzenie ewidencji interwencji (na bieżąco)
    3. obserwacja ucznia w szkole (na bieżąco)
  3. Egzekwowanie realizowania obowiązku szkolnego przez uczniów
    1. sprawdzanie frekwencji w dzienniku elektronicznym (na bieżąco)
    2. rozmowy z uczniami wagarującymi, także w obecności rodzica i wychowawcy (cały rok)
    3. współpraca z wychowawcami i nauczycielami wspólne podejmowanie działań (na bieżąco)
  4. Diagnoza zagrożeń ucznia w szkole, nadzorowanie spotkaniom zespołu wychowawczego (spotkania organizowane w miarę potrzeb)
  5. Wyrównywanie szans edukacyjnych, zapobieganie trudnościom dydaktycznym
    1. kierowanie uczniów na badania pod kątem trudności szkolnych do PPP
    2. wspieranie nauczycieli w dostosowaniu wymagań edukacyjnych zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (na bieżąco)
    3. motywowanie uczniów do korzystania z kółek wyrównawczych i samopomocy koleżeńskiej (na bieżąco)
    4. prowadzenie zajęć terapii pedagogicznej z uczniami o specyficznych trudnościach w uczeniu
    5. koordynowanie pracy zespołów do spraw uczniów  z orzeczeniami
  6. Aktywne utrzymywanie współpracy z pracownikami placówek wspierających szkołę w działaniach wychowawczych, socjalnych, profilaktycznych, społecznych, psychologicznych - Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Komendą Powiatową Policji, Sądem Rodzinnym, Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
  7. Podnoszenie wiedzy i umiejętności wychowawczych rodziców - pedagogizacja
    1. udzielanie rodzicom porad dotyczących problemów wychowawczych
    2. spotkanie z rodzicami w ramach wywiadówek
    3. wskazywanie możliwości szukania pomocy w placówkach wspierania dziecko i rodzinę (na bieżąco)
  8. Praca z klasą
    1. prowadzenie zajęć profilaktycznych i wychowawczych z wybranymi klasami
    2. wspieranie nauczycieli w rozwiązywaniu konfliktów w klasie (na bieżąco)
  9. Działania profilaktyczne
    1. koordynowanie działań profilaktycznych na terenie szkoły
    2. propagowanie treści profilaktycznych na spotkaniach klasowych i indywidualnych. (cały rok)
    3. w ramach profilaktyki uniwersalnej realizacja w klasach pogadanek na temat zdrowia.
    4. w ramach profilaktyki selektywnej zorganizowanie i przeprowadzanie pogadanek w klasach szóstych, siódmych i ósmych na temat uzależnień
    5. współpraca z nauczycielami
    6. współpraca ze Strażą Miejską, Policją
    7. współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,