Wtorek 16.10.2018

Plan Pracy

PLAN PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO
NA ROK SZKOLNY 2017/2018

1. Diagnoza środowiska szkolnego w celu wyłonienia dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo i z problemami szkolnymi
    • wywiady z uczniami, rodzicami, nauczycielami, kuratorami, pracownikami socjalnymi, PCPR, PPP (na bieżąco)
    • prowadzenie ewidencji interwencji (na bieżąco)
    • obserwacja ucznia w szkole (na bieżąco)
  2. Egzekwowanie realizowania obowiązku szkolnego przez uczniów
    • sprawdzanie frekwencji w dzienniku elektronicznym (na bieżąco)
    • rozmowy z uczniami wagarującymi, także w obecności rodzica i wychowawcy (cały rok)
    • współpraca z wychowawcami i konsultowanie wspólnie podejmowanych działań (na bieżąco)
  3. Diagnoza zagrożeń ucznia w szkole oraz debata nad problemami wychowawczo – dydaktycznymi klas – nadzorowanie spotkaniom zespołu wychowawczego (spotkania organizowane w miarę potrzeb)
  4. Wyrównywanie szans edukacyjnych, zapobieganie trudnościom dydaktycznym
    • kierowanie uczniów na badania pod kątem trudności szkolnych do PPP i nadzorowanie przestrzegania przez nauczycieli zaleceń poradni odnośnie dostosowania wymagań edukacyjnych (na bieżąco)
    • motywowanie uczniów do korzystania z kółek wyrównawczych i samopomocy koleżeńskiej (na bieżąco)
    • prowadzenie zajęć terapii pedagogicznej z uczniami o specyficznych trudnościach w uczeniu
  5. Aktywne utrzymywanie współpracy z pracownikami placówek wspierających szkołę w działaniach wychowawczych, socjalnych, profilaktycznych, społecznych, psychologicznych - Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Komendą Powiatową Policji, Sądem Rodzinnym, Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie
  6. Podnoszenie wiedzy i umiejętności wychowawczych rodziców - pedagogizacja
    • udzielanie rodzicom porad dotyczących problemów wychowawczych
    • spotkanie z rodzicami w ramach wywiadówek
    • wskazywanie możliwości szukania pomocy w placówkach wspierania dziecko i rodzinę (na bieżąco)
  7. Praca z klasą
    • Prowadzenie zajęć profilaktycznych i wychowawczych z wybranymi klasami realizacja programu promocji zdrowia „Przyjaciele Zippiego” i programu profilaktycznego „Strażnicy Uśmiechu”
  8. Działania profilaktyczne
    • koordynowanie działań profilaktycznych na terenie szkoły
    • propagowanie treści profilaktycznych na spotkaniach klasowych i indywidualnych. (cały rok)
    • w ramach profilaktyki uniwersalnej realizacja w klasach drugich programu promocji zdrowia, w klasach czwartych i piątych programu profilaktycznego.
    • w ramach profilaktyki selektywnej zorganizowanie i przeprowadzanie pogadanek w klasach szóstych i siódmych.
    • współpraca ze Strażą Miejską, Policją
    • współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, MOPS
  9. Działalność prozdrowotna
    • współpraca z pielęgniarką  szkolną