Koronawirus Bezpieczeństwo w sieci Pierwsza pomoc Bezpieczna droga do szkoły Grypa Kleszcze - jak się bronić? Światowy Dzień bez Tytoniu Bezpieczeństwo a mój rower Komunikat MEN: Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? WAKACJE / ICE – skrót, który ratuje życie

Bezpieczeństwo a mój rower

Znalezione obrazy dla zapytania policja jazda na rowerze przepisy Znalezione obrazy dla zapytania policja jazda na rowerze przepisy

Dziecko w wieku do lat 10 jadące na rowerze jest traktowane jako osoba piesza i może się poruszać po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Po ukończeniu 10 roku życia, po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym i praktycznym, może przystąpić do egzaminu na swoje pierwsze „prawo jazdy” – kartę rowerową. Dopiero po uzyskaniu tego dokumentu może jeździć na rowerze po drodze. Odstępstwem od tego jest posiadanie prawa jazdy kat. AM (14 lat), A1, B1, T (16 lat) lub ukończenie 18 lat. Osoby pełnoletnie mogą poruszać się po drogach bez karty rowerowej, co jednak nie zwalnia ich z obowiązku znajomości przepisów.

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zabroniona jest jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach podobnie jak jazda obok innego uczestnika ruchu. Wyjątkowo dopuszczalna jest jazda po jezdni obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Na podstawie http://wrd.policja.waw.pl/portal/wrd/963/41466/Rowerzysta_w_ruchu_drogowym.html

Do 10. roku życia dzieci mogą jeździć wyłącznie pod opieką dorosłych, a do 7. roku życia muszą być przewożone na rowerach w specjalnych fotelikach. (http://www.tvn24.pl)

Znalezione obrazy dla zapytania policja jazda na rowerze przepisy

Warto zapoznać się z tym poradnikiem dotyczącym obowiązkowego wyposażenia roweru i rowerzysty, które obowiązuje od 2015 roku w Polsce.

Oświetlenie rowerowe

Według przepisów Prawa o Ruchu Drogowym do obowiązkowego oświetlenia każdego roweru uczestniczącego w ruchu drogowym należy:

• Z przodu – światło przednie barwy białej bądź żółtej, stałe albo migające (za dnia można demontować, nie dotyczy tunelu).
  • Z tyłu – światło odblaskowe barwy czerwonej (o kształcie innym niż trójkąt) oraz światło pozycyjne czerwone (może być też migające).

Światła rowerowe muszą być przymocowane na wysokości nie wyższej niż 150cm i nie niższej niż 25cm od powierzchni drogi.

(Więcej o oświetleniu roweru znajdziesz pod tym linkiem: Oświetlaj rower, bądź widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego!)

Hamulce

Każdy rower musi posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec. Przepisy nie określają jakiego typu ma być jego konstrukcja, ma być skuteczny.

Dzwonek

Dzwonek albo inny sygnał ostrzegawczy jest obowiązkowy, musi być taki by nie przerażać wydawanym dźwiękiem. Brak obowiązkowego dzwonka może zakończyć się otrzymanie od Policji, mandatu w kwocie 50 złotych.

Odblaski

Według obowiązujących przepisów każdy rower musi posiadać z tyłu odblask koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt. Opcjonalnie, dla własnego bezpieczeństwa można stosować oświetlenie pasywne w postaci odblasków na szprychach i pedałach. Dozwolone są również opony z paskiem odblaskowym na bokach.

Kask i Kamizelka odblaskowa

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w Polsce, kask oraz kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty.

Kierunkowskazy

W 2015 roku rower ma obowiązek być wyposażonym w światła kierunkowskazów tylko wtedy, gdy sygnalizowania skrętu ręką jest niemożliwe lub niewidoczne. Praktycznie dotyczy to rowerów o konstrukcji nietypowej, np. z bardzo dużymi przyczepkami. Rower razem z przyczepką nie może być dłuższy niż 4 metry.

Na podstawie http://aktywnierowerem.pl/obowiazkowe-wyposazenie-roweru-w-2015-roku

Znalezione obrazy dla zapytania policja jazda na rowerze przepisy