Koronawirus Bezpieczeństwo w sieci Pierwsza pomoc Bezpieczna droga do szkoły Grypa Kleszcze - jak się bronić? Światowy Dzień bez Tytoniu Bezpieczeństwo a mój rower Komunikat MEN: Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? WAKACJE / ICE – skrót, który ratuje życie

Bezpieczna droga do szkoły

Kilka elementarnych zasad...

Pamiętajmy, że:

Podróżując pieszo:

• Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

• Dzieci poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym powinny nosić jaskrawe ubrania i elementy odblaskowe.

• Należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku, z pobocza.

• Idąc jezdnią, dzieci powinny chodzić jedno za drugim.

• Przechodzić przez jezdnię należy w miejscach oznaczonych pasami, czyli przez tzw. zebrą – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.

• Nie należy przebiegać przez jezdnię.

• W pierwszych tygodniach nauki rodzice powinni odprowadzać dziecko do szkoły, pokazując mu najbezpieczniejszą trasę.

• Przechodząc przez jezdnię, należy zawsze upewnić się, czy jest to bezpieczne, patrząc w lewo, potem w prawo i znowu w lewo.

Podróżując rowerem:

• Rowerzysta powinien mieć na głowie kask oraz w miarę możliwości, ochraniacze.

• Rower powinien być sprawny technicznie - niezbędne wyposażenie to światło barwy białej z przodu oraz czerwone z tyłu, a także sprawne hamulce i sygnał dźwiękowy (dzwonek).

• Dziecko w wieku do 7 lat rowerem przewozimy na specjalnym siodełku.

• Osoba, która ubiega się o kartę rowerową, musi mieć ukończone 10 lat.

Podróżując samochodem i autobusem:

• W samochodzie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, należy przewozić w foteliku ochronnym.

• Jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną, fotelik umieszczony na przednim siedzeniu nie może być zwrócony tyłem do kierunku jazdy.

• Nie wolno przewozić dziecka do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu poza fotelikiem.

• Zawsze zapinamy pasy bezpieczeństwa.

Na podstawie portalu edukacyjnego „Wychowanie komunikacyjne”