Czwartek 18.04.2024

GĄSIN – MÓJ MAŁY ŚWIAT

1. CEL PROJEKTU

Celem projektu „Gąsin – mój mały świat” jest kształtowanie u uczniów naszej szkoły postawy patriotycznej. Wychowanie patriotyczne to między innymi: tworzenie więzi emocjonalnej dziecka z rodziną i rówieśnikami, dostrzeganie wartości i piękna przyrody, przygotowanie dzieci do pracy i życia w społeczeństwie, a przede wszystkim wykształcenie miłości i przywiązania do ojczystego kraju, jego tradycji i kultury. Aby osiągnąć powyższy cel, należy zacząć od nauczenia młodych ludzi szacunku do najbliższego otoczenia, jego historii, a także zwrócenia uwagi na to jak interesujące i piękne potrafi być ich sąsiedztwo. Ważnym aspektem projektu jest też uświadomienie dzieciom, że mają wpływ na to w jaki sposób wygląda ich miejsce zamieszkania i jego okolice.  Zbudowanie więzi dziecka z dzielnicą, osiedlem wydaje się być kluczowe dla osiągnięcia tego celu.

1. SPOSOBY REALIZACJI

Projekt jest realizowany metodami aktywizującymi uczniów, wychodzącymi poza granice szkolnej ławki. Proponowane działania wymuszają wyjście do środowiska lokalnego, a co za tym idzie, poznanie tego środowiska poprzez osobistą eksplorację. Zastosowanie różnorodnych form daje szanse zaprezentowania dziecięcych umiejętności i zainteresowań, jak również podpowiada niecodzienne sposoby na spędzenie wolnego czasu. Metoda projektu uczy planowania działań w czasie, systematyczności i organizacji pracy. Zaangażowanie w jego realizację wszystkich uczniów kształtuje również kluczową umiejętność współpracy w grupie.

1. HARMONOGRAM ZADAŃ

KLASA

ZADANIE PROJEKTOWE

CEL

FORMA REALIZACJI

KOORDYNATOR

TERMIN REALIZACJI

Zaśpiewam Ci piosenkę o Gąsinie

Celem jest rozbudzenie ciekawości poznawczej w obszarze zamieszkania i lokalizacji szkoły.

Piosenka o szkole i Gąsinie

Wychowawca klasy

26 marca 2021

Życzenia na 100 najbliższych lat

Celem jest rozbudzenie u dzieci poczucia wpływu na to, jak może wyglądać ich najbliższa okolica. Zachęcenie do podejmowania działań.

Kartki (laurki) z życzeniami dla Gąsina

Moja szkoła

Celem jest rozbudzenie uważności i odpowiedzialności za wygląd szkoły i jej otoczenia.

Praca plastyczna: wykonanie rysunku szkoły.

Każda klasa wykonuje wspólnie jeden rysunek. 70x100cm

Szkoła w miniaturze

Makieta szkoły i jej terenu. Każda klasa wykonuje wg własnego pomysłu jedną wspólną makietę.

Opowiem Ci bajkę...

Celem jest napisanie opowiadania, którego fabuła rozgrywa się na Gąsinie lub na terenie naszej szkoły

Nauczyciele języka polskiego przeprowadzają w klasie konkurs na opowiadanie i wyłaniają trzy najlepsze prace.

Nauczyciele języka polskiego uczący w klasach czwartych

Moja szkoła w obiektywie

Celem jest przedstawienie wybranego dnia z życia naszej szkoły

Uczniowie klasy sporządzają album zawierający opisane fotografie wnętrza naszej szkoły i jej terenu.

Do 26 marca 2021

Gąsin jak za dawnych lat

Celem jest zapoznanie się z historią Gąsina. Szukamy starych zdjęć, pamiątek, zapisków o Gąsinie Celem zadania jest przedstawienie Gąsina jako części Pruszkowa. Należy tu odnieść się do Pruszkowa jako miasta i wyłonić z niego Gąsin jako dzielnicę. Szukamy odpowiedzi na pytanie, co wyróżnia Gąsin od innych dzielnic?

Sporządzenie mapy Pruszkowa z lokalizacją dzielnicy Gąsin oraz mapy Gąsina z legendą opisującą charakterystyczne punkty. Pożądanym efektem będzie porównanie tego samego miejsca dziś i na fotografii z dawnych lat.

Wychowawcy klas i nauczyciele historii

Gąsin w obiektywie

Celem zadania jest stworzenie swego rodzaju albumu ze spaceru po Gąsinie. Interesują nas charakterystyczne miejsca, ciekawostki.

Wykonanie fotografii Gąsina złożonych w formę albumu z opisem zdjęć.

Do 26 marca 2021

Moja dzielnica w moim mieście

Celem zadania jest prezentacja dzielnicy i szkoły w nowoczesnej formie.

Film reklamujący dzielnicę Gąsin, a w szczególności SP10. Do filmu powinny zostać dołączone zdjęcia z realizacji projektu.

1. EWALUACJA DZIAŁAŃ

- Zorganizowanie wystawy „Gąsin – mój mały świat”, na której prezentowane będą projekty dzieci.

- Wydanie książki podsumowującej działania podejmowane przez uczniów w ramach projektu.