Wtorek 16.04.2024

Opieka zdrowotna Koronawirus Szczepienia Zdrowe odżywianie Informacje Wszawica Cukier - wróg czy przyjaciel Higiena jamy ustnej Plusy i minusy Internetu Efektywność pracy umysłowej, czyli jak się skutecznie uczyć. Aktywność fizyczna jako niezbędny element prawidłowego rozwoju i zdrowia Czerniak

Opieka zdrowotna

Szanowni Państwo - Pani Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy szkoły, Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie. Sytuacja jaka zaistniała w Polsce i na całym świecie /stan pandemii/ zmusza nas wszystkich do ogromnego wysiłku, czasem ponad siły. Ciągle przekraczane są granice wytrzymałości fizycznej i psychicznej ludzi.
Chcemy, żeby Państwo i nasi uczniowie wiedzieli, że zawsze czy to stroną mailową, czy też telefonicznie możecie się do nas zwrócić z każdym pytaniem. Na ile pozwoli nasza wiedza, doświadczenie życiowe i chęć pomocy - jesteśmy do dyspozycji.
Na stronie szkoły będziemy umieszczali bieżące informacje o stanie epidemiologicznym w państwie, oraz realizowali program oświaty zdrowotnej. Bardzo liczymy na Państwa współpracę i kontakt z uczniami.
Najzwyczajniej, po ludzku, brakuje nam tej pracy i codziennej obecności w środowisku szkolnym.
Serdecznie pozdrawiamy i prosimy o przestrzeganie każdego możliwego sposobu, żeby chronić zdrowie Wasze i Waszych najbliższych.

Przemysław Żurowski            p-zurowski@wp.pl

Ewa Półtorak-Węgorzewska   ewapoltorak@wp.pl  tel.694668133

OPIEKA ZDROWOTNA

Usługi zdrowotne świadczone są przez:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "UNI-MED" s.c

Opieka medyczna na terenie szkoły:

poniedziałek - piątek  w godzinach od 8.00 do 15.00

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas I-VI brali udział w programie  „Problem z głowy”. Jest  pierwszy ogólnopolski program profilaktyki zdrowotnej koncentrujący się na zwalczaniu wszawicy w szkołach podstawowych.

Celem programu jest uświadomienie rodziców jak zapobiegać wszawicy i jak z nią postępować.

Dzięki uczestnictwu w programie dzieci uczą się jak postępować w sytuacjach gdy „swędzi głowa” oraz jak być tolerancyjnym dla innych dotkniętych tym problemem.

Strona internetowa programu;  www.problem-z-glowy.pl

WYCIĄG Z ZALECEŃ GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Ogólne wskazania profilaktyczne

Należy:

• unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,
• kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych
• zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci
• myć często ręce
• unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków
• dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.

Informacje dla:

Rodziców

Dzieci i młodzieży

Należy:

• obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego
• myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić
• zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza
• zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania
• nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni
• zadbać o to by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa
• spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu

• myć ręce mydłem i ciepła wodą przez 20 sekund
• jeśli nie masz chusteczki podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem
w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi
• umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu
• unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą
• przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu

Co może zrobić uczeń i jego rodzice, aby zredukować prawdopodobieństwo szerzenia się zakażeń w szkole?

• Pozostać w domu w razie choroby. Jeżeli objawy odpowiadają wymienionym wyżej objawom grypy, należy pozostać w domu 7 dni od wystąpienia objawów lub 1 dzień po ustąpieniu objawów, jeżeli objawy trwają 7 dni lub dłużej.
• W czasie kaszlu lub czyszczenia nosa zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, którą po jednorazowym użyciu należy wyrzucić, a ręce umyć starannie wodą z mydłem.
• W rozmowie unikać bliskich kontaktów twarzą w twarz. W tym szczególnym przypadku uzasadnione jest rozmawianie z głową odwróconą od rozmówcy.
• Unikać dotykania palcami ust, nosa i powiek oczu.
• Poza szkołą unikać przebywania w pomieszczeniach z kilkoma osobami na raz, a szczególnie masowych zgromadzeń i sportów kontaktowych.
• Przestrzegać zasad higienicznych wynikających z instrukcji uzyskanych w szkole również w domu i we wszystkich sytuacjach pozaszkolnych.

Prof. dr hab. Andrzej Zieliński - Krajowy Konsultant ds. Epidemiologi